سبد خرید ( 0 )

0 ریال

  هزینه حمل و نقل حمل و نقل رایگان
  مجموع هزینه سفارش 0 ریال

  سیستم عامل و نرم افزار

  گوگل کروم در صدد تصاحب ویندوز 10


  گوگل کروم در صدد تصاحب ویندوز 10

  هفته گذشته مایکروسافت از نسخه نهایی مرورگر Edge برای سیستم‌عامل‌های آی او اس و اندروید رونمایی کرد.

  اقدام اصلی مایکروسافت برای توسعه مرورگر اج در حقیقت مهم‌ترین گامی بود که این شرکت پس از اعلام پایان عمر پلتفرم ویندوزفون برای یکپارچه سازی تجربه کاربری ویندوز 10 و تلفن‌های هوشمند انجام داده بود.

   مایکروسافت از سال 2015 تصمیم گرفت تا توسعه سخت افزاری تلفن‌های هوشمند را کنار بگذارد و به جای رقابت با کمپانی‌های تولید کننده تلفن همراه، این بار با توسعه‌دهنده‌های سیستم‌عامل‌های همراه، یعنی گوگل و اپل رقابت کند.

  همین مسئله در نهایت باعث شد تا ردموند به عمر ویندوزفون پایان دهد و به جای آن تمرکز بیشتری رو حوزه اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای اختصاصی نسخه موبایل کند.از طرفی رقابت میان مایکروسافت و گوگل به هیچ وجه یک طرفه نبوده است.

  اج به تنهایی نمی‌تواند در اکوسیستم اندروید موفق شود. نباید فراموش کرد که گوگل از چند سال پیش مرورگر خود را در ویندوز منتشر کرده و حالا بسیاری از کاربران ویندوز از این مرورگر استفاده می‌کنند. در حقیقت اندروید اولین عامل نفوذی گوگل در اکوسیستم مایکروسافت به حساب نمی‌آید، بلکه گوگل حتی قبل از افزایش محبوبیت اندروید، جایگاه مرورگر کروم را در ویندوز 10 ثبت کرده بود.

  همین مسئله باعث شد تا دو هفته پیش گوگل با اعتماد به نفس کامل اقدام به عرضه یک سیستم امنیتی برای ویندوز از طریق مرورگر کروم کند که باعث واکنش تند توسعه دهندگان مایکروسافت شد. توسعه دهندگان مایکروسافت در وبلاگ رسمی این شرکت با انتقاد از این عمل گوگل، این شرکت را به دخالت در امنیت ویندوز و تضعیف آن متهم کردند.

  در این میان یک سؤال اصلی وجود دارد؛ و آن‌هم اینکه آیا مایکروسافت با توسعه اج می‌تواند مرورگر کروم را در ویندوز و همچنین اندروید کنار بزند؟

  کروم در هر دو پلتفرم دسکتاپ و موبایل کاملاً موفق عمل کرده است و تقریباً تبدیل به اصلی‌ترین ابزار بسیاری از کاربران شده است. همین مسئله باعث شده تا بسیاری از کاربران حتی با وجود هشدارهای امنیتی مایکروسافت، زحمت تعویض مرورگر را به خود ندهند و همچنان از کروم استفاده کنند.

  کروم در دسکتاپ حتی پا را فراتر هم گذاشته و بسیاری از اپلیکیشن‌های دسکتاپ که کاربران ویندوز 10 باید آن‌ها را از ویندوز استور نصب کنند را روی خود اجرا می‌کند. در حقیقت کروم به نرم افزاری فراتر از یک مرورگر بدل شده و به تنهایی یک سیستم عامل فرعی در ویندوز به حساب میاید.

  با این تفاسیر، شاید موفقیت مرورگر اج، آن‌هم در هر دو پلتفرم موبایل و دسکتاپ به طور هم‌زمان، مسئله‌ای بعید به نظر برسد. در مقابلِ اج رقیبی سرسخت ایستاده که جامعه کاربران زیادی را به خود جلب کرده است. همین مسئله می‌تواند موفقیت توسعه اج در موبایل را در هاله‌ای از ابهام قرار دهد. با این حال باید منتظر بود و دید که آیا در چند ماه آینده اج می‌تواند در کسب جامعه کاربری قابل توجه، موفق شود یا خیر.