سبد خرید ( 0 )

0 ریال

  هزینه حمل و نقل حمل و نقل رایگان
  مجموع هزینه سفارش 0 ریال

  کامپیوتر و سخت افزار

  سرفیس ها در آینده از طریق ذهن کنترل می‌شوند


  مایکروسافت به تازگی یک پتنت جدید و انقلابی را برای کامپیوترهای نسل آینده به ثبت رسانده که در طی آن کاربر می‌تواند با استفاده از ذهنِ خود سیستم عامل را کنترل کند.

  این پتنت در حقیقت بخشی از یک رابط کاربری منحصر به فرد برای کنترل از طریق مغز انسان است که از تکنیک یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای کنترل اجزای مختلف سیستم عامل استفاده می‌کند. در صورت موفقیت مایکروسافت برای توسعه این رابط کاربری، دستگاه‌های آینده مجهز به سیستم عامل ویندوز و از جمله آن‌ها سری محصولات خانواده سرفیس با استفاده از ذهن کاربر کنترل خواهند شد.

  این رابط کاربری با خواندن فعالیت‌های عصبی کاربر و ترکیب آن‌ها با تکنیک‌های غیرتهاجمی مغز، می‌تواند کنترل کامپیوتر را از طریق ذهن ممکن کند. نام کامل این پتنت «تغییر وضعیت یک اپلیکیشن با استفاده از داده‌های نورولوژیکی» به انگلیسی "CHANGING AN APPLICATION STATE USING NEUROLOGICAL DATA" است.

  این سیستم عصبی با یادگیری فرمان‌های مغز انسان می‌تواند رابط‌های سنتی بین انسان و کامپیوتر نظیر ماوس، کیبورد، نمایشگر لمسی و حتی قلم استایلوس را حذف کرده و تنها با یادگیری تحرکات عصبی بشر، ارتباط انسان و کامپیوتر را متحول کند.

  این پتنت در حقیقت یکی از بلندپروازانه‌ترین اقدام‌های مایکروسافت در زمینه نحوه ارتباط بشر با کامپیوترها به حساب میاید که بدون هیچ شکی در بهترین حالت خود در سری آینده محصولات خانواده سرفیس مورد استفاده قرار خواهد گرفت.  

  پیش از این نیز مایکروسافت با توسعه ابزارهایی ارتباطی مختلف برای سرفیس ها، از جمله سرفیس دایل و قلم استایلوس سرفیس با قابلیت حساسیت به فشار توانسته بود نحوه ارتباط احساسی بشر با کامپیوترها را متحول کند. اما حالا پتنت جدید می‌توانید حتی بدون وجود لوازم جانبی متعدد و تنها با استفاده از چندین سنسور به همراه نمایشگر هوشمند، این قابلیت را به دستگاه‌های هوشمند ویندوزی بیاورد.

  علاوه بر این، پیش بینی می‌شود که پتنت مذکور کارایی بسیار مهمی در توسعه عینک واقعیت افزوده مایکروسافت داشته باشد. بر همین اساس، خبر ثبت این پتنت توسط مایکروسافت باعث قوت گرفتن شایعاتی در زمینه تلاش این شرکت برای ساخت عینک واقعیت افزوده با عنوان سرفیس گلس شده است.

  نقطه منفی پتنت جدید مایکروسافت همچنین نگرانی‌هایی را در زمینه احتمال هک و نفوذ به طرز تفکر انسان را  مطرح کرده است. با این حال مایکروسافت در تلاش برای استفاده از این پتنت در محصولات سه سال آینده خود و مشخصاً از سال 2020 به بعد نظیر سرفیس ها است.